web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeli Fethiye

Kendi beğenilerinizi değil, ziyaretçilerinizin beklentilerini düşünün

Web sitenizi öncelikle ziyaretçileriniz için yaptırıyorsunuz, bu durumda sizin görsel beğenilerinizin pek bir değeri kalmıyor. Hedef kitlenizin ve halihazırdaki müşterilerinizin beklentileri ve eğilimlerini değerlendirip, bu değerlere uygun tasarım yaptırmanız gerekir. Gereksiz ve çok uzun bilgiler koymak yerine, ihtiyaç duyulacak bilgiyi, fotoğraf ve video ile destekleyerek sunmaya çalışın. Bu detaylara hakim değilseniz işi uzmanına bırakmanızda fayda var.

Minimal Web Site Tasarımı

Çok fazla içerik girmek sitenize gelen ziyaretçileri bilgiler arasında boğabilir. Bu nedenle kalabalık tasarımlardan ve gereksiz eklentilerden kaçının. Yalın bir anlatım ziyaretçilerinizi daha çok etkileyecektir. Web sitemde, hava durumu da olsun, döviz kurları da olsun, kredi, mortgage hesaplama modülü de olsun, kayan yazılar, uçan kuşlar da olsun bölgemizin tüm tarihi ve turistik yerlerini de tanıtalım, belediyenin, kaymakamlığın, hastanenin yerini de gösterelim demek ancak web sitenize zarar verir.

SEO Uyumlu web sitesi yaptırın

Yeni bir web sitesi tasarımı yaptırdığınızda amacınız firmanızı daha fazla tanıtmak, yeni müşteriler bulmak, müşterilerinize hizmetlerinizi daha kolay iletmek ve daha iyi hizmet verebilmek olmalıdır. Bu durumda yapılan web sitesinin tasarımı ve yazılımı arama motorlarının kalite standartlarına uygun değilse, arama sonuçlarında gözükmez. Böyle bir web sitesi de ancak sizi tanıyan dostlarınızın ve personelinizin ziyaret ettiği bir siteden öteye gidemez. Web sitelerinde asıl unsur bulunabilirliktir, firmanıza zaten ulaşmış birisine kartvizitinizi verdikten sonra web sitenizi ziyaret ediyorsa, web siteniz ancak bilgi aktarma görevini yapmış olur ve başka hiçbir artı değer sağlamaz.

Mobil Cihazlara Uyumlu (responsive) bir tasarım yaptırın

Bugün ziyaretçilerinizin yarısını, gelecekte de tamamını kaybetmek istemiyorsanız responsive tasarım şart. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için Responsive Tasarım Nedir? ve Neden Mobil Uyumlu? yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Sayfa Hızı!

Yavaş açılan bir web sitesi, ziyaretçilerinizi sitenizden uzaklaştırır. Sitenizin açılış sayfasının ve iç sayfalarının yükleme hızını en yüksek seviyesine çıkarmak ziyaretçilerinizin sitenizde sıkılmadan gezinmelerini sağlar. Google standartları gereği bir sayfanın açılış hızı (tamamen yüklenmesi) 5sn. altında olmalıdır. Bu değeri sağlamanız arama motoru optimizasyonunuz için de faydalıdır.

Orjinal İçerik

SEO var olduğu günden bu yana geçerliliğini koruyan İngilizce bir terim var; “CONTENT IS KING” yani “içerik kraldır”. Burada anlatılmak istenen web sitenizin içeriği ne derece son kullanıcıya faydalı, özgün ve kaliteli olursa o kadar çok ziyaretçi sağlar. Birçok firma web sitesi yaptırırken detaylarla uğraşmak istemediği için internet aleminde kısa bir araştırma sonunda tüm metin ve görselleri kopyala-yapıştır yaparak içerik hazırlıyor, hatta bunu kendisi bile yapmayıp webmaster’a “internettekilerden al koy işte” gibi söylemlerde bulunuyorlar. Yatırım sizin yatırımınız olduğu için paranızı çöpe atmamak adına daha hassas davranmanızı tavsiye ederim. Mümkünse tamamen size ait fotoğraflar, videolar ve özgün içeriğe sahip metinler olsun, web sitenizin içeriği için harcama yapmaktan kaçınmayın zira karşılığını alacağınız kesin bir yatırımdır. Bu arama motorlarındaki konumunuzu önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.

Sosyal Medya Unutulmamalı

Dört dörtlük bir site istiyorsanız sosyal ağ uygulamalarını tasarıma dahil etmeyi unutmayın. En hızlı iletişim ve haberleşme platformlarını kullanarak daha çok insana ulaşabilirsiniz.

Kolay Okunur Yazı Tipi

Kullanılacak olan yazı tipleri ve boyutları özenle yapılmalıdır. Kullanıcılar site içeriklerini okurken yorulmamalı ve ayrıntılarda boğulmamalı. Sayfa arka fon rengi ile yazı rengi arasında dengeli bir kontrast oluşturulmalı. Yüksek ve düşük kontrast göz yorar ve okuyucuyunun sitenizi terk etmesine neden olabilir. Dikkat çekici fontlar ve özel yazı tipleri sitenizi farklı kılacaktır.

Flash Animasyon Kullanmayın

Flash animasyonlar mobil cihazlarda çalışmaz. Flash yerine kullanabileceğiniz yeni yöntemler var. Detaylı bilgi için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?