web sitesi arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır

Web sitelerine kaliteli trafik çekmeyi hedefleyen çok sayıda blogcu var. Ancak çoğu başarılı olamıyor çünkü çoğu insan büyük arama motorlarında fark edilmek için uygun SEO stratejilerinin nasıl uygulanacağını bilmiyor.

Bu yazımızda, blogunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için kullanmanız gereken 3 hayati SEO taktiklerinden bahsedeceğiz. Arama sonuçlarından elde edilen organik trafik yalnızca ücretsiz olmasının yanı sıra en iyi dönüş sağlayan trafiğin büyük bir parçası.

1. Mevcut Meta Etiketleri Optimize Edin

Meta etiketleriniz, SEO söz konusu olduğunda, gerçekten web sitenizin temelidir. Bu, belirli bir sayfanın ne hakkında olduğunu belirlemeye çalışırken, Google’ın ilk bakacağı alanlardan biridir. Meta etiketlerinizi, anahtar kelimelerinizi hedefleyerek (anahtar kelimelerle doldurmadan) elinizden gelen en iyi şekilde optimize etmeye çalışın. Mevcut meta etiketi verilerinizi tespit etmek için www.heymeta.com gibi online hizmetleri kullanabilirsiniz.

Şimdi; “Site Başlığı”, “Meta Açıklamaları”, “Başlık Etiketleri” ve “Görsel ALT Etiketleri”nden biraz bahsedelim.

Site Başlığı: Site başlığınız Google’ın gözünde en fazla ağırlığa sahiptir ve en önemli anahtar kelime öbeklerinizi içermelidir. Belirli bir arama sorgusu gerçekleştirdiğinizde bunlar arama sonuçlarında mavi tıklanabilir bağlantı olarak görülür. Uzunluğu 70 karaktere kadar yakın tutmaya çalışmak en iyi yöntemdir.

Meta Açıklamaları: Meta Açıklamaları, arama sonuçlarında site başlığı altında gösterilir ve bu sıralama sayfasının ne hakkında olduğunu açıklayan kısa metin parçacıklarıdır. Web sitenizdeki her sayfa veya blog yazısı, insanları tıklamaya teşvik eden bir Meta Açıklaması içermelidir. Bu açıklama 160 karakteri mümkünse geçmemelidir.

Başlık Etiketleri: Başlık (H1, H2, H2, H4 vb.) Web sitesinde ziyaretçilere doğrudan görünen tek meta etiketidir. Bunlar genellikle bir web sayfasındaki metin alanının üstünde yer alan ana başlıktır. Başlık etiketleri ayrıca çok fazla SEO ağırlığına sahiptir ve en önemli anahtar kelime öbekleriniz ile en iyi duruma getirilmelidir.

Resim ALT Etiketleri: Web sitenize bir resim yüklediğinizde, ona anahtar kelime bakımından zengin bir Resim ALT Etiketi uygulayabilirsiniz. Bu, ek optimizasyon sağlar ve web sitenizdeki her resme eklenmelidir. Özellikle google görsel aramalarının temeli bu etiketlere bağlıdır.

2. Tutarlı Bie Şekilde İçerik Üretin

SEO söz konusu olduğunda içerik gerçekten kraldır. Optimize edilmiş içeriğin tutarlı bir şekilde yazılması, meta etiketlerin uygun şekilde optimize edilmesini sağlarken (yukarıda bahsettiğimiz gibi), organik trafik oluşturmak için güçlü bir taktiktir. Ancak, ürettiğiniz içerikte gerçekten ziyaretçilerinize faydalı zengin metinler üretmeye çalışın ve detayları metninizin aralarına serpiştirin. Her ziyaretçinin bir bakışta kolaylıkla görebileceği şekilde düzenlemeyin.

Biraz tutarlılık ve optimizasyon hakkında konuşalım. İçerik oluşturma zamanlamanızın tutarlı olması ve uzun süre bu şekilde kalması gerekir. En azından, biraz çekiş kazanmaya başlamak için haftada bir kaliteli blog yazısı yayınlıyor olmalısınız. Yazdığınız her makalede, hedef anahtar kelimelerinizden bazılarını serpmeye çalışın ve web sitenizdeki diğer alakalı sayfalara birkaç iç bağlantı ekleyin. Dahili bağlantılar, ziyaretçilerinizin sitenizi daha verimli bir şekilde kullanmalarını yardımcı olacak ve ayrıca sayfadan sayfaya bir miktar seo desteği yayılmasını sağlayacaktır. Web sitenizde yeterince optimize edilmiş içeriğe sahip olduğunuzda zaman içinde, Google’ın bu makalelerin bazılarını sıralamaya başlayacak ve gerçekten bir ivme görmeye başlayacaksınız.

3. Kaliteli ve Doğal Bağlantılar Oluşturmak

Şimdi seo çalışmanızı tamamlamak için web sitenize kaliteli backlink’ler inşa etmelisiniz. Bu bağlantılar arama motoru sıralamanızı yükseltmenize ve doğal olarak organik trafiğinizin artmanısını sağlayacak.

Bu bağlantıları oluşturmanın temelinde ise kaliteli içeriğe ve güçlü domaine sahip web sitelerini, blogları tespit edip onlara kabul edebilecekleri içerikler üreterek, yayınlamalarını sağlamaktır. Yayınlanan yazılarınızın içerisinden kendi sitenize ve yazılarınıza bağlantı alarak backlinklere sahip olabilirsiniz.

Web siteniz için profesyonel bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyarsanız Tan Ajans olarak her zaman hizmetinizdeyiz.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?