Tan Ajans seo hizmeti fethiye muğla

SEO (search engine optimization) nedir?

SEO; türkçesi arama motoru optimizasyonu, 1. sırada google olmak üzere yandex, bing, yahoo, baidu, ask gibi arama motorlarında hedef kitlenizin, ürünleriniz, hizmetleriniz veya sektörünüzle alakalı arama yapmak için yazdıkları öncelikli anahtar kelime veya kelime gruplarının sonuç sayfalarında, web sitenizin birinci sayfada olabildiğince ön sıralarda çıkması için yapılan çalışmalardır.

Bu çalışmalar genellikle Google arama motoru baz alınarak yapılır ve yapılan çalışma %90 oranında diğer arama motorlarına uyum sağlar fakat diğer arama motorlarına özel yapılan çalışmalar Google’da başarıya ulaşmanızı sağlamayabilir hatta bazı durumlarda çalışmanız spam olarak da algılanabilir. Bu nedenle artık bu hizmete GO (google optimization) diyebiliriz. Hedef kitleniz sadece Ruslar veya Çinlilerden oluşuyorsa sadece yandex veya baidu arama motorları için SEO çalışması yapabilirsiniz fakat yine de google’ı hariç tutarak yapılacak bir SEO çalışması pek de doğru olmayacaktır.

SEO çalışması site içi ve site dışı olmak üzere temelde 2 ana gruba ayrılabilir. Site içi çalışmalar daha çok web siteniz içerisindeki metinlerin, meta-taglerin düzenlenmesi, yazılımın internet standartlarına uygunluğu vb. üzerinedir. Site dışı çalışmalar ise link ağı oluşturma, sosyal paylaşımlar vb. unsurlara dayalıdır. Bu çalışmaların detaylarını burada yazamayacağım, öğrenemeyin diye değil, yazmakla bitecek bir konu olmadığı için. SEO çalışmaları yüzlerce farklı değişkene bağlı olarak yürütülür ve değişen arama motoru yazılımlarına düzenli olarak adapte olmalıdır. Örneğin Google’ın 2013 yılında yayınladığı Penguen 2.0 algoritması dünyadaki neredeyse tüm sıralamaları altüst etti, birçok dünya devi firma ilk sayfadan gerilere düştü ve tabi bizim gibi SEO hizmeti veren ajanslar da çok ciddi zarara uğradı. Bu garantisi olmayan bir iş olmasına rağmen, yapılan tüm çalışmalar son kullanıcıyı düşünerek işlenir, faydalı ve düzenli takip ve ziyarete değer web siteleri ürettiğiniz, iyi hizmet verdiğiniz sürece arama motorları sizi görmezden gelemez.

Tüm bu bilgilere karşılık Tan Ajans olarak SEO hizmeti vermemize rağmen bu işin kısmen öldüğünü söyleyebiliriz. Neden mi? İster inanın ister inanmayın tıklamaların ortalama %80’ini reklamlar alıyor. Web siteniz için site içi SEO çalışması ve ortalama 3-6 aylık temel bir site dışı SEO çalışması yeterli olacaktır. Bu çalışma web sitenizin kaliteli ve prestijli bir site olduğunu, arama motorlarına yeterince anlatır. Gerisi ziyaretçilerinize ve sizin hizmet kalitenize kalır. Google Adwords ve Yandex Direct gibi arama motoru reklam yönetim hizmetleri SEO yerine yeni bir hizmetin doğmasını sağladı, o da SEM (search engine marketing). Temel bir SEO çalışmasını tamamladıktan sonra tavsiyem artık paranızı SEM çalışmasına yatırmanızdır.

SEM (search engine marketing) hakkında detaylı bilgi için lütfen SEM Nedir? yazımızı okuyunuz.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?