search engine marketing google adwords hizmetleri fethiye muğla

SEM (search engine marketing) Arama Motoru Pazarlamacılığı Nedir?

SEM yani Search Engine Marketing‘de ana amaç parasını vererek arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmak diyebiliriz.

SEO ve SEM her ne kadar ayrı ayrı yöntemler olsa da bir pazarlama stratejisi olarak beraber yürütülebilirler. Biz de size pazarlama çalışmalarınıza en azından temel bir SEO çalışması ile başlayıp, SEM, E-Mail Marketing ve diğer PPC (pay per click) tıklama başı ödeme sistemleri ile devam etmenizi öneririz.

İnternet üzerindeki pazarlama başarınız açısından SEO çalışmaları yeterli olmayacaktır. Ciddi bir pazarlama stratejisi için SEM kullanmak daha akıllıca. SEM sayesinde, reklam metni ve görselleri hazırlayarak internette reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Bu çalışma aynı anda birçok müşteriye sahip olmanızı sağlayacaktır. Kısa sürede tanınmak ve hemen para kazanmaya başlamak mümkün.

SEM, adından da anlaşılacağı üzere Google, Bing, Yandex veya Yahoo gibi arama motorları üzerinden yapılan tıklama başı reklamcılık faaliyetlerini kapsamaktadır.  Dünya üzerinde etkin olan diğer arama motorlarının farklı reklamcılık araçları olsa da Türkiye’de açık ara üstün olan Google arama motoru Google Adwords reklam modeli ile ülkemizde rakipsizdir. Google ana sayfasının en üst veya en alt kısımlarında en fazla üçer tane ve sağ sütünda yer alan Adwords reklamları kelime bazlı açık arttırma yöntemi ile reklam almaktadır. Tıklama başı maliyetletler anahtar kelime veya kelime gruplarının rekabet düzeyine göre organik olarak oluşur.

Genelde  tıklama başına ödeme sistemine göre fiyatlandırılmaktadır.  Yani aramayı yapan kişi reklama tıkladığında sizin parasını peşin olarak ödediğiniz bütçenizden gerekli ödeme anında düşülür. Birde gösterim başına göre olan seçenek var, bu seçenekte de reklamınız google sayfasında göründüğü anda yine bütçenizden gerekli tutar kesilir.

Reklam kampanyanızı oluştururken istediğiniz coğrafi konuma göre ayarlayabilirsiniz, yani sadece Muğla’da iş yapmak istiyorsanız, hedef bölgenizi Muğla hatta Muğla’nın ilçelerine göre ayarlayabilirsiniz.

Google Adwords veya Yandex Direct gibi pazarlama sistemleri, anahtar kelime analizinin doğru yapılması, hedef kitle analizi ve reklam kampanyalarının doğru hazırlanması açısından, uzman kişiler tarafından yönetildiğinde daha performanslı çalışır. Daha üst sıralarda, daha ucuz tıklama başı maliyetlerle reklam verebilmek, gereksiz anahtar kelimelerde reklam gösterimlerini engellemek, daha hedefli reklam kampanyaları kurgulamak, bütçenizin gereksiz yere tüketmemek ve reklamlarınızdan aldığınız geri dönüşün çok daha yüksek olması için reklam kampanyalarınızı bir uzmanın yönetmesinde her zaman fayda var.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?