Fethiye'de Tan Ajans üretimleri profesyonel responsive mobil uyumlu web tasarımları

Responsive web tasarımı nedir?

Kısaca mobil uyumlu diyebiliriz…

Peki “Mobil Uyumlu” ne demektir?

Mobil uyumlu, yani mobil cihazlara uyumlu, yani iphone veya android işletim sistemi kullanan samsung note serisi, sony xperia serisi gibi akıllı telefonların ve ipad veya android işletim sistemi kullanan tabletlerin ekran ölçülerine göre yapısını otomatik olarak değiştiren web sitesi tasarımlarına; mobil uyumlu (responsive) tasarımlar diyoruz.

Bugün hala web tasarımcılar ve dijital gelişmelere meraklı olanlar dışında birçok kişi bu tanıma yabancı kalıyor ki bu da çok normal fakat en geç 2017 sonu itibariyle insanların, bu tanımı bilmeseler bile tanımın içeriğine fazlasıyla hakim olacaklarını ve hatta responsive olmayan web sitelerini unutma noktasına geleceklerini düşünüyorum. Bugün en çok karşılaştığımız yanılsama mobil uyumlu denildiğinde “mobil cihazlarda açılabilen” şeklinde anlaşılması, bu anlam kargaşasını çoğu müşterimizle de yaşamaktayız.

Mobil uyumlu denildiğinde asıl unsur web sitenizin mobil cihazlarda açıldığında son kullanıcının sitenizde gezinirken yakınlaştırma-uzaklaştırma ve sağa-sola çekme işlemlerini yapmadan kolaylıkla işlem yapabilmesidir. Özellikle akıllı telefonlarda tek parmakla kullanılabilir olmasıdır. Başka bir deyişle responsive tasarım, web sitesinin mobil cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Web sitenizin herhangi bir mobil cihazda sadece açılabiliyor olması responsive tasarıma sahip olduğu anlamına gelmez.

Mobil uyumluluk konusunda ince ayar için önemli bir detay daha var; RETİNA DİSPLAY:

İnsan gözünün görebileceği çözünürlüklerin daha üstünde bir çözünürlük oluşturarak, (piksel kalitesinin arttırarak) hiçbir tolerans sınırına takılmadan tamamen insan görme kalitesinde bir görüntü oluşturma teknolojisidir. Bu yeni nesil mobil cihaz ekran teknolojilerine uyumlu tasarımlar hazırlamaktayız. Eğer web siteniz bu teknolojiye uygun tasarlanmadıysa, tasarımınız responsive olsa bile muhtemelen web siteniz içerisindeki görseller hafif bulanık gözükecektir dolayısıyla kalitesiz bir görünüm sunacaktır.

Web sitenizin mobil cihazlara uyumluluğunu test etmek için Google Mobil Uyumluluk Testi sayfasına gidebilirsiniz.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?