işletmeniz için instagram kullanmanın yolları

Fotoğraf paylaşımı Instagram sayesinde büyük bir sosyal gelişim haline geldi. Instagram; fotoğraflarını özel efektler ve filtrelerle düzenleyip paymaşmaktan keyif alan 80 milyon üzerinde kullanıcısı ile çok popüler bir sosyal platform.

İşletmeler kendi şirketlerini pazarlamak ve büyütmek için bu yeni tip sosyal medyayı kullabilirler. İnsanlar güçlü görselleri seviyorlar, bu yüzden ürünlerin resimlerini ve hatta çalışanların resimlerini paylaşmak insanların size daha yakın hissetmelerini sağlayacaktır. Bu tür pazarlama yöntemleri, uzun dönem marka bağlılığı oluşturmada yardımcı olur.

Peki Instagram’ı pazarlama için nasıl kullanabilirsiniz? İşte bazı örnekler:

Geotagging

Instagram’ın son güncellemesi sayesinde bulunduğunuz yeri fotoğrafınızla birlikte paylaşabiliyorsunuz ve bu yer bildirimleri kişisel fotoğraf haritanıza kaydediliyor.

Konumunuz sabit de olsa, seyahat halinde hizmet veriyor da olsanız takipçilerinizle konumunuzu paylaşmanız faydalı olacaktır. Örneğin yerel zanaat fuarlarında veya başka bir satıcı etkinliklerde standınız varsa, o zaman bir fotoğraf çekerek, konumunuzu takipçilere bildirebilirsiniz.

Samimi Olun

Sosyal medya arkasındaki temel fikir paylaşımdır. Sizin fanlarınız ve takipçileriniz daha kişisel bir alanda onlarla ilişki kurabilmeniz için size bir şans tanıyor, bu davete icabet ettiğinizden emin olun. Ofiste personel fotoğrafları çekin. Yeni çıkacak ürünleriniz hakkında tiyo veren fotoğraflar paylaşın. Seyahat halinde iseniz, yol boyunca bazı fotoğraflar çekip paylaşın. Perde arkasında işlerin nasıl yürüdüğü hakkında bilgi vermek takipçilerinizin kendilerini markanızın bir parçası gibi hissetmelerini sağlar.

Hashtag’leri Kullanın

Eğer Twitter kullanıyorsanız, hashtag’lerin (etiketlerin) paylaşımlarda ne kadar etkili olabileceğini biliyorsunuzdur. Instagram fotoğraflarınızda da aynı şekilde kullanabilirsiniz. İşletmeniz veya sektörünüz ile alakalı farklı etiketleri kullanarak insanların sizi daha kolay bulmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, takı tasarlıyorsanız, #yüzükler, #el yapımı takılar veya #kolye gibi Hashtag’leri kullanabilirsiniz. Benzer markalar tarafından kullanılmakta olan popüler Hashtag’leri inceleyip aynılarını paylaşımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Kullanıcıları görüntülerini paylaşmaları için teşvik edin

Zaten ürünlerinizi kullanan insanları, ürünü kullanırken ki fotoğraflarını paylaşmaları ve size ait hashtag’lerle yayınlamaları için teşvik edebilirsiniz. Bu tür paylaşımlar, ürününüzün nasıl kullanıldığı ve firmanızdan kaç kişinin ne düzeyde memnun olduğu hakkında insanlara bilgi verecektir.

Yarışmalar Düzenleyin

İnsanlar ödül kazanma fırsatlarından hoşlanırlar, onlara bu fırsatı vermek için Instagram’da fotoğraf yarışması düzenlemek iyi bir yol olabilir. Takipçilerinizden sizin ürünlerinizi kullanırken fotoğraflarını paylaşmalarını isteyip aralarından bir kazanan belirleyebilirsiniz. Daha soyut bir bakış açısıyla, insanlardan, yaz mevsiminin onlara nasıl hissettirdiğini anlatan bir fotoğraf isteyebilirsiniz.

Yarışma düzenleyerek takipçi arttırmak için birçok yaratıcı fikir üretilebilir. Takipçileriniz bunları kendileri gibi olan diğer arkadaşlarıyla da paylaşacaklardır.

Etkinliklerinizi Pazarlayın

Bir fuar veya kongre olduğunda, fotoğraf çekip konum bildirimi ile birlikte paylaşarak takipçilerinize ne olup bittiği hakkında haber verin. Eğer bir kampanya hazırlıyorsanız, takipçileriniz görmesi için el ilanı, afiş vb. fotoğrafı paylaşın. Aynı zamanda takipçilerinizin daha özel hissetmelerini sağlamak için de kullanabilirsiniz, örneğin sadece Instagram takipçileri için VİP indirim kampanyası hazırlayabilirsiniz. Benzer uygulamalar yaratıcılığınızla sınırlı.

Instagram 1 milyar$ karşılığında Facebook tarafından satın alınmıştır. İşte bu olay Instagram’ın sosyal medyanın önemli bir parçası olduğunun işaretidir. Bir pazarlama aracı olarak da olmazsa olmazlar arasındadır. İnsanlar sevdikleri firmalar ile paylaşımda bulunmayı seviyorlar. Paylaşımın bu noktasında yer alıp birkaç fotoğraf paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşabilir ve markanızı güçlendirebilirsiniz.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?