google algoritma güncellemeleri

Google’ın düzenli olarak meşur arama algoritmalarını geliştirdiği bilinen bir gerçek. Google her zaman en iyi kullanılabilirliği elde etmek ve kullanıcılar için en iyi arama deneyimi için çabalıyor. Temmuz’dan bu yana, arama motoru devi, tamamlanması için aylar alan Panda 4.2 algoritmasına yavaş yavaş bir güncelleştirme hazırlıyordu.
Son iki hafta içinde, günlük düzenlemelerin ötesinde çok sayıda belirti potansiyel algoritma güncellemesi oluştuğunu işaret ederek , webmaster ve SEO topluluklarını heyecanlandırdı. Değişimin işaretleri muhtemelen Panda güncellemesi veya Penguen revizyonu ile ilgili gözükse de, birçok spekülasyon öyle olmadığını gösteriyor.

Penguen algoritmasına yabancı olanlar için, bu özel güncelleştirmenin temel amacı kara liste SEO taktiklerini önleme amacındadır. Penguen yazılımı herhangi bir şekilde hile yapan siteleri hedef alır ve arama sonuçlarından temizler. Penguen birincil odak doğal olmayan bağlantılara odaklanmış olsa da, göz önünde bulundurduğu birçok faktör vardır. Penguen için güvenli bir noktada durmanın en önemli kuralı çok basittir: kara listede bulunan SEO taktiklerine teşebbüs etmeyin.

Diğer taraftan, 2011 yılına kadar uzanan Panda algoritması, düşük kaliteli içerik barındıran web sitelerini belirlemek ve indirgemek için tasarlanmış bir arama filtresidir. Penguen SEO kurallarına uymakla, Panda ise işe yaramayan ve okunamayan içerikle ilgilidir.

Güncellemenin Belirtileri

İlk şüpheli belirtiler Ekim 14-15 gibi su yüzüne çıktı. Trafik analizlerinde bazıları için ani yükselişler gelişirken bazıları için ciddi trafik kayıpları oluştu. Bu dalgalanmaların sadece bu iki güne bağlı kalmaması, güncellemenin ancak Panda ile ilgili olduğuna işaret ediyor.

20-21 Ekim tarihlerinde daha dramatik sıralama değişiklikleri rapor edildi; Bu turda Panda’nın yavaş gelişimleri ile ilişkili değil de tamamen başka bir şey olduğu düşünüldü. Bazıları Halloween güncellemesi ile yakınlığı nedeniyle teorik güncelleme “Zombi” olduğunu düşündü. “Eğer sıralamanız hızla yükseldiyse muhtemelen “Zombie” ile alakalıdır”; gerçeklerin su yüzüne çıkmasına haftalar varken bu teori de diğerleri kadar mantıklı gözüküyor.

Trafik analizi yapan birçok araçta bu zıplamalar belirdi. Bu trafik zıplamaları esasen muazzam bir anahtar kelime sıralaması değişimini işaret ediyor. Bu veriler çeşitli değişkenleri konu alıyorken, tüm işaretler hala açıklanmayan bir güncelleştirmeye doğru gidiyor.

Google Yorum Yapmıyor

Birbirini takip eden bu iki olay sayesinde, WebmasterWorld forum konuyla ilgili görüş ve tartışmalarla patlattı; insanlar bu etkinliğe kesin bir açıklama istediler. Ancak ne yazık ki, Google konuyla ilgili herhangi bir fikir belirtmek istemedi.

Alex Graves twitter üzerinden Google’ın Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti Gary Illyés’e ulaşarak trafik analizlerindeki sıra dışı değişimler hakkında bilgi istedi. Bu değişimlerin Panda veya Penguen güncellemeleri ile alakalı olup olmadığını sordu ve karşılığında Gary; Penguen’in güncellemeye hazır olmadığını, ve temel sıralama algoritma güncellemeleri hakkında bilgi veremeyeceğini, yüzlerce güncelleme yapıldığını, bunun da onlardan biri olabileceğini söyledi.

Neredeyse hiçbir bilgi verilmemesine rağmen, bu değişiklikler temel sıralama algoritması modifikasyonunun bir parçası olabilir gibi görünüyor.

Son olarak; Google’ı araştırarak fazla zaman kaybetmenize gerek yok; kendi sitenize en kaliteli içeriği yükleyerek, güvenilir SEO çalışmalarına yönelmeniz yeterli olacaktır.

Bu SEO aleminin kuralıdır: eğer zamanın gerisinde kalıyorsanız, her zaman hakkınızı alamadığınızı düşünebilirsiniz. İnsiyatifi ele alın; sürekli ve düzenli içerik oluşturun, backlinklerinizi düzenli olarak analiz edin, meta datanızı revize edin ve her zaman Google standartlarının zirvesinde kalın. Bu sayede beklenmedik bir algoritma güncellenmesini web alemini vurduğunda, eğer büyük bir başarıyı kutlamıyorsanız hissetmezsiniz bile.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?