Google Reklamları’a yabancı olanlar bu sistemin nasıl çalıştığını ve işlerine nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorlardır. Reklam yayınlamayı düşünüyorsanız veya yeni başlamışsanız, yanıtlanması gereken birçok sorunuz olabilir.

Google Reklamları hakkında sık sorulan soruların bazılarını bir araya getirdim.

Ne Kadar Harcama Yapmalıyım?

Bütçe ayarı, yeni reklam verenlerin karşılaştıkları en zorlayıcı şeylerden biridir. Birçok reklam veren, Google Reklamlarını işleri için başarılı bir hale getirmek için nasıl bütçe belirleneceğinden emin değildir. Özellikle Google’da çok az tecrübeli veya deneyimsiz olunduğunda anlaşılabilir bir durumdur.

Almak istediğiniz trafik için ne kadar harcayacağınızı ve rekabet düzeyini bilmek zordur. Bunların tümü, hangi bütçenin belirleneceğine, hangi harcamaları etkileyeceğine ilişkin faktörlerdir.

Bütçenize ve harcama olasılığınıza karar vermenize yardımcı olacak çok yararlı bir araç, Anahtar Kelime Planlama aracıdır.

Bu araçla, trafik potansiyelini ve anahtar kelimeleriniz için önerilen teklifleri görmek için bazı anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

Tüm anahtar kelimelerinizin bir listesini çıkardığınızda, bu aracı, alacağınız trafik hacimlerini tahmin etmek, bütçenizi belirlemek ve dönüşüm elde etmek için kullanabilirsiniz.

Hangi Anahtar Kelimeleri Tercih Etmeliyim?

Arama yapan kişilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulmak için kullanacağı 2-5 anahtar kelimeyi sektörünüzle ilgili bilginizle kolayca bulabilirsiniz.

Daha sonra, bazı anahtar kelime araştırmaları yapmak için bunları Anahtar Kelime Planlama aracına veya benzer bir araca bağlayabilirsiniz. Bu araç, sizin örnekleriniz üzerinden kampanyalarınıza ekleyebileceğiniz yüzlerce anahtar kelime üretecek ve bu anahtar kelimelerin aranma, tıklanma oranları ve maliyetlerini size sunacaktır.

Anahtar kelime araştırma, Google Reklamları reklamcılığı için esastır. Bu nedenle, olası trafik hacimlerini belirlemek, bütçenizi belirlemek ve rekabet düzeylerini değerlendirmek için yapmanız gereken ilk görevlerden biridir.

Reklamlarımı Ne Zaman Yayınlamalıyım?

Google Reklamları, reklamlarınızı yayınlamak için günleri ve saatleri seçmenize olanak sağlar. Reklam Planlama aracı, ayarları gereksinimlerinize göre güncellemenizi sağlar.

Bir kampanyayı ilk ayarladığınızda varsayılan ayar, reklamları 7/24 yayınlamaktır. Bu nedenle, bu ayarları değiştirmezseniz, reklamlar her gün, pazardan cumartesiye 24 saat boyunca yayınlanır.

Şimdi, en iyi ayarlar işinizin doğasına ve hangi hedef ve bütçeye sahip olduğunuza bağlı olacaktır.

Örneğin küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri hedeflemek isteyen bir muhasebe uygulaması düşünelim. Yapılacak doğal şey, reklamları pazartesiden cumaya, öğleden sonra 9 ile 17:00 arasında yayınlamak olacak. Bu, hedef kitlenizin aktif olduğu ve muhasebe hizmetlerinizi aramaya daha yatkın olduğu aralıklar olacaktır.

Ancak, araştırmanızdan öğrenebileceğiniz gibi, birçok küçük işletme sahibi, bu tür hizmetleri normal çalışma saatleri dışında ve boş zamanları olduğunda hafta sonu boyunca ararlar. Öyleyse, böyle anlarda görünür olmalısınız.

Aslında, çalışma saatleri dışında arama yapan kişi genellikle bir karar vericidir. Hizmetinize devam edip etmemeye karar verecek kişi olma ihtimalleri daha yüksektir.

Öte yandan, mesai saatleri içinde arama yapan birçok kişi, asıl karar verici tarafından görevlendirilmiş yardımcı ve yönetici görevlilerdir. İlerleme kararı daha kıdemli bir kişi tarafından verilecektir.

Reklamlarımı Nasıl Ayarlarım?

Etkili reklamlar oluşturmak için, anahtar kelime araştırmasıyla başlamanızı öneririm. Bu, ürünlerinize veya hizmetlerinize olan talebi değerlendirmenize ve her ay ne kadar harcama yapmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Araştırmayı tamamladığınızda, bir kampanya oluşturmaya başlayabilirsiniz. Böylece, bulgularınıza dayanarak, kampanya ayarlarında, hedeflerinize ulaşmak için yeterli olan bir bütçe belirleyebilirsiniz.

Google Reklamları, bir kampanyanın nasıl kurulacağına ilişkin adım adım talimatlar sunar, etkili bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için talimatları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Reklamlarım Nerede Görünecek?

Reklamlarınızın görüneceği çok sayıda yer var. Bir arama veya alışveriş kampanyası yürütüyorsanız Google’da ilk sıralarda en belirgin şekilde gözükürsünüz. Dolayısıyla, teklif verdiğiniz bir anahtar kelimeyi kullanarak arama yaptığınızda, etkin ve yayınlanmaya uygun reklamlarınızdan birini görebilirsiniz. (Reklamlarınızın Google’da nasıl göründüğünü görmek için hesabınızdaki Reklam Önizleme ve Teşhis Aracını kullanmayı deneyin – Araçlar bölümündedir)

“Arama Ortağı Siteler” seçeneğini seçtiyseniz, reklamlarınız Arama Ortağı sitelerinde de görünür. Google, web’de arama sonuçları sağlayan yüzlerce arama sitesiyle ortaklık kurmuştur.

Google Reklam Uzmanı Tutmalı mıyım?

Birçok reklamveren Google Reklamları uzmanını işe almayı düşünmüştür. Bu, genellikle ilk kampanyalarını başlattıkları ve kendi başlarına yapacak deneyime sahip olmadıkları zamandır. Sonra reklamlar yayınlanırken ve platforma aşina olduklarında, yönetimi şirket içinde sağlarlar.

Bu nedenle, bir uzmanla çalışma seçiminiz bir dizi faktöre bağlı olmalıdır. Kampanyaları kurmak ve yönetmek için zamanınız olup olmadığını kendinize sorun; veya bunu yapabilmek için gerekli becerilere ve deneyime sahip olup olmadığınızı.

Daha sonra işinize en uygun olanı seçmek için birkaç uzmanla görüşebilirsiniz.

Rakiplerimi Nasıl Yenebilirim?

Kiminle rekabet ettiğini bilmek çok önemli. Rakipleriniz Ortalama Tıklama Başı Maliyetinizin (TBM) ne kadar olacağını ve bütçenize göre ne kadar harcama yapabileceğinizi belirler.

Ayrıca, ortalama konumunuzun ne olacağını ve reklamlarınızın ne kadar görünür olacağını belirler. Bu nedenle, rakiplerinizi ve ne yaptıklarını bilmek çok önemlidir.

Önemli olan, rakiplerden farklı olan benzersiz reklamlar oluşturmak ve hedef kitlenize hitap etmektir.

Böylece, yarışmanın ne olduğunu bulmak için Spyfu.com gibi bir rakip araştırma aracını kullanabilirsiniz. Size aşağıdakileri gösterecektir:

• Teklif verdikleri anahtar kelimeler

• Her anahtar kelime ve reklam için ortalama TBM

• Her reklamın reklam sonuçlarındaki konumu

• Google’da en üstte mi yoksa en altında mı sıralandıkları

• Her ay Google Reklamlarında ne kadar harcıyorlar?

Sonuç olarak:

Google Reklamlarında yeni bir reklamveren olarak, açıkça kampanyalar, reklamlar ve hesabınızın çeşitli bölümleri hakkında birçok sorunuz olacak. Bu nedenle, etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak cevapları nerede bulacağınızı bilmek önemlidir. Başka sorunuz varsa veya Google Reklam hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM

Soru ve görüşleriniz için bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?